13 Aralık 2016 Salı

Çorum Şehitliği

 Şehitlik, Çorum'un en uzun caddelerinin birindedir. Bu cadde üzerinde, okullar, parklar, devlet daireleri, alışveriş dükkanları , yeme içme yerleri vardır. Evim , caddenin sonunda, şehitliğe yakın bir yerdedir. Pencerelerimden şehitlik gözükmez ama siren seslerini duyarım. Penceremden beri şehitliğin içine girmeden önce siren sesini takip ediyorum...Siren sesi, Çorum devlet hastanesinin önünde, siren sesli aracın içinde yatan, yirmi yıl önce bu hastanede doğmuş olmalı, annesi ilk kez oğlunun yüzünü bu hastanede görmüş , ilk kokusunu burada içine çekmiş olmalı. Siren sesi Dumlupınar İlkokulu'nun önünden geçiyor, şimdi ilkokul çocukları teneffüste oyun oynuyor, erkek çocukları en çok polisçilik oynuyor, görünmeyen silahları ile birbirlerine ateş ediyorlar, birisi yalancıktan vuruluyor,  yalancıktan yere yatıyor, arkadaşları başına toplanıyor, elini tutup gülerek yerden kaldırıyorlar, teneffüs bitiyor elele okullarına giriyorlar. Siren sesli aracın içinde yatan, on sene önce ilkokuldaydı. Uzaktan gelen siren sesi hastane, ilkokul, devlet daireleri, alışveriş dükkanları, parklardan geçtikçe penceremin önünde bir çocuk bu yerlerin hepsine giriyor, çıkıyor, gülüyor, büyüyor.  Siren sesi , evime doğru yaklaştıkça, içime ateş düşüyor. Gelme, diye haykırmak istiyorum, gelme, gelme, daha büyüyemedin, gelme...Daha ,büyütemedin oğlunu, gelme....Siren sesi dinlemiyor, evimin yakınındaki şehitliğe giriyor. Büyükler ,siren sesli aracın arkasından gidiyor, bir çocuğa ,"öp yavrum babanı "diyorlar. Küçük bir oğlan herkesin önünde mezar taşını öpüyor. Siren sesi susuyor, yükünü boşaltmış araç kalabalığı ile uzaklaşıyor.
 Şimdi yağmur yağıyor Çorum'a. Islak  penceremin önünde  çocuklar beliriyor, baba denildiğinde akıllarına ilk mezar taşı geliyor, mezar taşlarını öperek büyüyorlar.
( Şehitlerimiz için , gençlikleri için, eşleri, çocukları, ana-babaları için, şehitliğin dolmaması için )

10 yorum:

 1. Şu anda işyerinde olmasam salya sümük ağlardım. Çok acı.

  YanıtlaSil
 2. Off acı büyük minicik yürekleri nereden bilsin ölümü, orada babasının nefessiz yattığını, en çok da onlara ve geride kalan eşlere analara babalara üzülüyorum...

  YanıtlaSil
 3. Gözlerim doldu. Büyüyemeyen çocuklar, çocuklarının büyüdüğünü göremeyen babalar. Geride kalan anneler,babalar, eşler ve kardeşler. Mekanları cennet olsun. ..

  YanıtlaSil
 4. ooof oooof diye ciglik atmak istiyorum...
  bugun ben de benzer hissiyat icinde yazdim birseyler, ayni duygularla... sen de tercuman olmussun...

  YanıtlaSil
 5. Artık acılarımıza kabuk bağlamadan bir yenisi ekleniyor. İçimizdeki yara sızısı dinmeden yenileri açılıyor. Nasıl insan olmaya devam edeceğiz bilmiyorum.

  YanıtlaSil
 6. Çok güzel anlatmışsınız...

  YanıtlaSil