4 Kasım 2015 Çarşamba

Çorum'un Yıldızları


 

Kapımızı bir tek sütçü çaldı, bütün bir günü,  anne- oğul baş başa geçirdik, okullar tatildi.

Hava buz gibi soğuktu, kaloriferleri yaktık. Kalorifere sırtımızı vererek kütüphaneden aldığımız kitapları okuduk. Güneş penceremize gelince kaloriferleri kapattım. Parkta yürüyüş yapmak için dışarı çıktık, kurumuş sararmış yapraklar üzerinde yürüdük.  Eve dönerken , bahçesinin cevizlerini satan bir amcadan ceviz aldık.

Güneş penceremizden ayrılırken Yunus ceviz kırdı. Cevizli kurabiyeyi fırından çıkarırken  penceremizde yıldızlar vardı.  Kurabiyelerin yanına süt ısıttık, ışıkları kapattık, pencere  pervazına oturduk. Siyah bir yorganın üzerinde inci taneleri gibi parlayan yıldızlara bakmaya başladık. Hemencecik görülen kocaman yıldızların gerisinde, yanıp sönen küçük ışıkları görmeye çalıştık.  Karanlığa dikkatlice baktıkça yanıp sönen küçük yıldızlar kendini göstermeye başladı. Keşfedilmek için sabırlı ve uzun bakış istiyorlardı. Simsiyah bir gecede karanlığa bakarken Yunus; “  geçmiş nasıl unutulur anne” dedi. “ Eski evimizi, odamı, okulumu, arkadaşlarımı , sokağımızı hatırlamak bana acı veriyor.”   Karanlık içinden çıkıveren bu ”anneye açılma” çok kıymetliydi, her zaman olmuyordu.

Bazı sorularına cevabım yok, ama  ;” İstanbul’un hiç yıldızı yoktu ama Çorum’un milyonlarca yıldızı var” dedim. Kendini açtığında hiç üzülmeyeceğimi bilsin istiyorum.

Çünkü  çocukluğumda  annem üzülür diye söyleyemediklerim vardı.   Çocukluğumun geçtiği şehirlerde, keşke  annem ile  baş başa yıldızlara bakarak konuşabilseydik, karanlıklarımızın içindeki yanıp sönen küçük ışıkları keşfedebilseydik…

6 yorum:

 1. Sen ne güzel bir annesin. " Keşfedilmek için sabırlı ve uzun bakış isteyen" her ne varsa senin güzel kalbine kendini nasıl da açıyor ve sen müşahade ettiklerini nasıl berrak, duru su gibi anlatıveriyorsun.
  İnsan Çorum 'a kalkan ilk otobüse binmek istiyor...
  Üzülme Yunus değil yabancısı kaldığı bir yerde olmak, balığın karnında olsa
  Hz.Yunus gibi çıkar yolu aydınlığa , yıldızlı bir gecede.
  Sevgilerimle.

  YanıtlaSil
 2. Çocukluğumda anneme söyleyemediğim çok şey vardı, şimdi de aynı şekilde. Hatta söylediğim hiçbirşey yok gibi :(

  YanıtlaSil
 3. yunus onu anlamaya çalışan duygularını böylesine önemseyen bir annesi olduğu için şanslı ayşecim, çoruma sevgiler :)

  YanıtlaSil
 4. Oooy Ayşe,yıllardır içim yana yana okuyorum seni.Şükür ki yazıyorsun... Mümine Mert

  YanıtlaSil
 5. Keşke Yunusun yaşında olsam kısa bir süreliğine benim annem olsan Ayşe.Yıldızları birlikte seyretsek:))

  YanıtlaSil