24 Mart 2015 Salı

Bahar Dalı

Annem hiç hasta olmazdı, hasta olmayı kendine yakıştırmaz sadece babama yakıştırırdı. Yıllar önce kalp ameliyatı olan babamın üzerine titredi, babamın sağlığı için hep endişelendi. Özel sağlık sigortaları vardı, annem hiç kullanmamıştı, gerek yoktu, sigorta, doktor, ilaç sadece babam için gerekliydi. Bir gün olsun babamı hiç yalnız bırakamamış, kızına bile ( bana) hiç tek başına gelmemişti. İki ay önce annemi ısrarla sağlık ocağına götürmüş kanına baktırmıştım, yüzü çok beyaz görünmüştü gözüme.

Her şey safha safha oluşuyor, safha safha yok oluyor. Hastalığın adını duyana kadar hep itiraz safhasındaydım;"hayır annemin bir şeyi yok, önemli bir şeyi yok"...Hastalığın adını  duyunca kabullenememe safhasına geçtim; olamaz ailede, sülalede bile böyle bir hastalık yok"...Hastalığa kesin tanı konana kadar ülkenin en tanınmış profesörlerini, hastanelerini dolaştık, kim en iyisi bu dediyse babam hemen ondan randevu aldı, annem beş ayrı hastanenin beş profesöründen aynı hastalık adını duydu. Kabullenme safhası en zor olanıydı.
İki ay boyunca yüzlerce adet beyaz hemşire terliklerinde kayboldum, hastane duvarlarına yaslandım, sıra numaralarını gözetledim, elime tutuşturulan  tahlil sonuçlarını cahilce okudum,gösterişli  profesör odalarında
kaygılarımı boşa çıkaracak bir kelime aradım.
"Her şey insanoğlu için" dedi annem.
Annemi, evinden ayırdım, İstanbul'a yanıma getirdim, şimdi şifa bulma safhasındayız. Kabullenememe safhasında kendimi çok hırpalamıştım şimdi  iyiyim.
Annem ile baş başa bütün bir günü geçiriyoruz, sabah uyanır uyanmaz evi özellikle annemin odasını süpürüyorum, süpürge annemin hediyesi, yeni olduğundan mı bilmiyorum ama her sabah ev süpürmek hiç zor gelmiyor. Annem kedilerden korkardı, Pıtpıt anneme çok iyi ev sahipliği yaptı hiç rahatsızlık vermedi ama mevsim geçişinden mi,  her yere pişmaniye gibi beyaz tüylerini bırakır oldu, annem görmesin diye gözlerim hep kedi kılı arar oldu. Mide bulantıları, halsizlik yüzünden dışarı çıkmak istemiyordu.Vakit geçsin, sıkılmasın diye annemden bildiği şeyleri bana öğretmesi için ısrar ettim. Sadece annemin yapabildiği özel nokul için ne kadar ısrar etsem de annem hiç yanaşmadı, içimde saklı nokul yapacak potansiyelime inanmak istemedi.
Hiç hoşlanmadığım o şeyi öğretmesi için ısrar ettim, gözlerini hayret ile açarak ;" dantel mi öğrenmek istiyorsun! dedi. Tığ ile rengarenk ipler aldım. Annem yine öğretici olmaya yanaşmadı.
" Boş boş oturmayalım beraber bir şey yapalım istiyorum " dediğimde annemin dili çözüldü; " Kur'an harflerini öğrenelim" dedi. Televizyondan tanıdığı bir  hocanın Kur'an öğreten kitabını istedi. Bizim buralarda bulmanın mümkünü yoktu, Üsküdar'a gittik, hocanın adını vererek kitap aradık ama  bulamadık, başkası olsun dedirtmedi, televizyondan beri o kitabı alanların çok çabuk Kur'an harflerini söktüğüne inanmış. Beraber geçireceğimiz vaktimiz çoktu,(  adını unuttuğum ) hocanın kitabı için dışarı çıkmaya razı oluyordu, geçen pazar günü güllü Yasin aldı, kendi güllü Yasin'i Ankara'da kalmıştı, yenisi için çok sevindi.
Bu sabah ilk kemoterapisini aldı, dışarıda onu bekledim. Bir şeye ihtiyaç duyar diye kapının ağzından ayrılamadım, içeriye bir tepsi içinde türk kahvesi girdiğini gördüm, biraz sonra kahkaha sesleri geldi.
Birlikte kemoterapi aldıkları hastalardan biri (  bir yandan elindeki küçük Kur'an ı okuyan bir yandan da zikir matik çeken hanım ) türk kahvesini içmiş, fincanın resmini çekip internete yollamış ve falını öğrenmişmiş ve hemşirelerde , " aaa sizin gibi bir hanımdan hiç beklemezdik" demişler. Hastabakıcı bey ise ;" ben hep söylüyorum  hastane yönetimi burada ki hastalar için falcı ve dansöz getirmeli, kadınlara falcı, erkeklere dansöz..."
Kendisinden beklenilmeyen şeyi yapan kadını annem çok beğenmiş, bir daha ki seferde aynı kadın ile
ilaç almak nasip olursa Kur'an ı nasıl öğrendiğini soracakmış.
Beklenilmeyen şeyler başa gelince yıkılmamayı öğrenmeye çalışıyorum, safha safha ilerlediğimi düşünüyorum.
Annem ile hastaneden çıkarken öyle mutluyduk ki, tomurcukları yeni patlamış, bembeyaz bir bahar dalını birlikte içimize çektik, bu sefer Eyüp'e giderek o hocanın kitabını aramaya karar verdik...

21 yorum:

 1. geçmiş olsun Allahım hayırlı şifalar versin

  YanıtlaSil
 2. Geçmiş olsun Ayşe, çok iyi anlıyorum neler hissettiğinizi, neler yaşadığınızı. Böyle durumlarda ne denirse boş geliyor insana, güçlü ol deniyor, moral çok önemli deniyor, ama biliyorum ki insan beceremiyor bir türlü soğukkanlı kalabilmeyi. Atlatacaksınız, bu da geçecek Ayşe.

  YanıtlaSil
 3. Rabbim Şafi ismi ile tecelli etsin annenize inşallah.Bol bol şafi ismini çeksin biliyorsunuz, Şafi Mevlamın şifa veren ismi ya şafi demek iyi gelecektir.

  YanıtlaSil
 4. geçmiş olsun üzüldüm, ,allahım dermansız dert vermesin, erken teşhis önemli dikkatinden kaçmamış ne mutlu sana ve annene, iyi haberleriniz bekliyoruz sevgiler elif

  YanıtlaSil
 5. Çok geçmiş olsun Ayşecim, Allah annene acil şifalar versin, sanada bolca sabır ve çokca sevap. Öpüyorum seni.
  IŞIL

  YanıtlaSil
 6. Zor bir süreç ama güçlü durmak ve vaz geçmemek çok önemli. İnsan sevdiklerinin başına gelince kabullenmek istemiyor ama annenin de dediği gibi, her şey insanlar için. Kayınvalidem de dün son kemoterapisini aldı. Bu süreçte en zor olan kan değerlerinin aşırı düşüşleri. Özellikle PLT diye bir değer çok önemli, onu yükseltmek için haftada 4-5 porsiyon yeşil mercimek, günde 20-30 tane antep fıstığı ve bir gece suda bekletilmiş salamura Kapari-1 yemek kaşığı (büyük marketlerde turşu raflarında satılıyor)
  Biz de şimdi umutla çekilecek olan tomografide her şeyin temiz çıkması için dua ediyoruz. Annenin de biran önce sağlığına kavuşmasını can-ı gönülden diliyorum Ayşe.

  YanıtlaSil
 7. İçim acıyor aslında. Orada burada kahkah gülüyorum.
  Köşedeki palyaçoyum Ayşe. Benimle de paylaş, lütfen. Kendini çok kendine çektin. J

  YanıtlaSil
 8. ben çiğdem Annene acil şifa diliyorum ayşe seni çok seviyorum

  YanıtlaSil
 9. Gözümde iki damla yaşla okudum, ne yazık ki aynı dönemden ben de geçtim. En güzel vakitleri geçirin. :) Sevgilerimle..

  YanıtlaSil
 10. ben çok saf olduğumu düşünmüştüm, başkalarına olur bize bişey olmaz, bizim başımıza gelmez saflığı...kendini ayrı, farklı görme yanılsaması içerisindeymişim. başımıza gelince şaşırdım, inanamadım, kabullenemedim, öfkelendim, sanki haksızlığa uğramışız gibi...hayata karşı inancını kaybedebiliyor insan, çok zor süreçler, kimsenin yaşamasını istemem...dilerim yanında yükünü paylaşan insanlar vardır...

  YanıtlaSil
 11. Aysem, annecin seninde desteginle atlatacak insallah! Annemle hep zaman gecirmek isterdim derdin ya, bunlar da anilari olacak. Tum ailenle Daha guzel, saglikli gunlere insallah canim. Hep aklimdasiniz. Selamlar..

  YanıtlaSil
 12. Allah şifa versin tez zamanda inşallah

  YanıtlaSil
 13. yaşama sevinci bir tebessüm fal bakıldığında bir kahkaha kadar yakın insana anneniz iyileşmeye başlamış bile bence gülmek insanları sevmek hayata bağlanmaktır birazda ; umarım tekrar karşılaşır sevdiği o bayanla ve mutlu hisseder kendini herşeyin yolunda gitmesi dileğiyle

  YanıtlaSil
 14. geçmiş gitmiş olsun tez vakitte....

  YanıtlaSil
 15. Herseyi anliycak yasta,anneni mutlu edicek yasta ve olgunluktasin. Ilk okuyunca kalmia bunlar geldi..Babami hastnaye kemotoropiye gotururken 11 yasindaydim.Dun bir ogrencimle konusuyordum,lise son sinifta,hergun iki saat otobusle terapiye gidiyor geliyorlar..hersey insan icin,annein kuran ogrenmeyi istemesi ne guzel.kime nasip olucak bakalim ogretmek..Dualar herseyden guclu,herseyden Ayse.

  YanıtlaSil
 16. Cok uzuldum...Rabbim sifa versin...

  YanıtlaSil
 17. sinem şamlı2 Nisan 2015 16:43

  Canım ya Allah şifa versin tez zamanda inşallah.Aklımdasın.Sevgiler...

  YanıtlaSil
 18. rabbim acil şifalar versin ayşe.. inş tez vakitte iyileşir..

  YanıtlaSil
 19. ne kadar her şeyin insanlar için olduğunu sık sık dile getirsek de bunlar tecrübe edilmeden çok yavan kalıyor. annene acil şifalar diliyorum...

  YanıtlaSil
 20. ayşem merak ettim sen nasılsın, annen nasıl oldu, iyi haberlerinizi bekliyoruz merakta bekletme daha çok annenin sağlığına duacıyız, allaha emanet ol, teyzeme çok selam söyle ellerinden öpüyorum, sevgiler elif

  YanıtlaSil