28 Mayıs 2014 Çarşamba

Çocuklarım Gülsün Diye

madenciden

indim maden ocağına kara elmas diyarına
yeryüzü sıcak olsun diye dost
yıllar boyu kazma salladım suskunca bu zindanda
çocuklarım gülsün diye dost
oysa bizim evde gülen yok

yürü derler yürü derler açlığa yürü derler
kara elmas tabut olmuş gerekirse ölün derler
günü gelir utanmadan ağlaşana gülün derler
yalanlara artık sabrım yok

şiir: Kemal Özer

"...Devlet birilerinin elinden akıp gidiyor. Kanla, kirli parayla, kömür karasıyla, göz yaşıyla… Erimiş bir kurşun gibi altında kalanın yüzünü yakıp silerek.

Bir de insanların sokaklara dökülüp kırıp geçirmesini uman bir kesim var… Kendisi çıkmaya üşenen, ama birileri çıkıp ortalığı duman ederse arkalamayı bekleyen. Kimse çıkmaz! İnsanlar çocukları için madenlere girmeye devam edecektir. Çocukları için madenlere girmenin polis kurşunlarının önüne atılmaktan daha doğru olduğuna kimse ikna olmaz. Çünkü değil.

Soma’da ölenlerin aklen ve kalben bizden bir eksiği yoktu. O 300 kişinin belki %47′den daha fazlası iktidar partisine oy vermişti. Çünkü başkaları onlara girecek bir maden bile önermemişti.

Halkın durumu şuna benziyor. Evinde babasından sürekli dayak yiyen bir çocuk var. Öğretmeni bunun farkında ve o evde daha fazla kalmamalısın, diyor. Ama çocuğa daha fazlasını öneremiyor. Gidecek bir yeri olmadığı için çocuk evine dönüyor. Dayak yiyor. Sonra okula dönüyor. Öğretmenin azarını işitiyor.

İşte bu çocuk, babası ölürse yetim, öğretmeni terk ederse deli olacak."Selçuk Orhan (Afili Filintalar)2 yorum:

  1. Hayatımızı fillerin ayakları altında kalmaktan kurtarmaya çalışmamız gerektiğini erken farkettiğim için hep şükrettim...

    YanıtlaSil
  2. öğrenilmiş çaresizlik için uygun bir örnek olmuş olabilir verdiğiniz örnek
    ama bu durumu, kesinlikle kabul etttiğimizi onayladığımız anlamına gelmez
    kesinlikle mecbur değilliz, illa mutlaka bir alternatifin olması lazımlafı kesinlikle kabul edilir bir şey değil bakın tam 23 gün oldu o çocuklar babasız ve bizim hakkımızı savunsun hükümet etsin diye oy verdiğimiz adamların hiç biri hesap vermekte verdirmekte niyetinde değiller kusura bakmayın ayşe hanım başkaları onlara bir maden bile önermemiş demekle bu sorumsuzluğu rasyonelize edemeyiz N Akman gibi düşünüyorum bende "başkaları ölecek ve biz ısınacağız öyle mi? Hepimiz donalım daha iyi!

    YanıtlaSil