30 Aralık 2013 Pazartesi

Kopya = Hırsızlık

Anne, kopya çekmek ne demektir? diye sorunca çok şaşırdım. Hemen cevap veremedim,  bu yazıyı  ,  hem kendime hem de oğluma tatmin edici bir cevap bulabilirim diye yazıyorum.
Kopya çok bilindik bir şeydir, herkesin bir kopya anısı vardır.Kopya anıları arkadaş toplantılarında
güldürür, çok büyük kopyalara imza atanlar çok büyük iş başarmış gibi övünerek anlatır, nasıl da öğretmenin arkasından iş çevirebildiğini filan...Bu kadar bilindik, hatta öğretmenin  nasıl mars edildiğini duyunca güldüğümüz, çeşit çeşit kopya icatlarına ağzımız açık kala kala dinleyip hangisi bana uygun olur diye tarttığımız bu kopya çekme olayını oğluma iyi bir şey mi yoksa kötü bir şey mi diye anlatacaktım? Sisteme , zalim öğretmene, ezberlenmesi zor formüllere, beynin her türlü bilgi kirliliğinden ölmemesine, aile baskısına karşı kopya çekmek meşrudur.
Hak edilmeyen bir başarıyı sindirme çabalarından başka bir şey değil oysa...
Yolsuzluk yaparak başarılı olmaktır kopya çekmek.Çalışarak not alanların hakkını gasp etmektir.
Haksız bir kazançtır.
Yunus henüz kopya nediri bilemeyecek bir yaşta.
Okul ortamında kopyayı doğal bir şey görebilir, büyüdüğünde iş ortamında rüşveti, hortumlamayı doğal olarak görebilir.Herkesin küçük yaşlarda edindiği bir alışkanlıktır ,kopya çekmek gibi bir şeydir yolsuzluk...Oysa Amerika'da okuldan atılma sebebiymiş kopya .Kopya= hırsızlık deniliyormuş. Eğitim sistemimizin çok dişli ve saçma çarklarından kurtulmak için, zalim öğretmen, anne baba dırdırından kurtulmak için kopya= hırsızlık yapmak , üç kuruş maaş yetmediği için rüşvet almaya benzer.Mantık aynıdır.


http://birgun.net/yazi-goster/yanki-yazgan/22-12-2013/hepimiz-yolsuzluktan-sucluyuz-1479.html

bu yazıda ki bilim adamı da kopyanın hırsızlık olduğunu, kopyayı hoş gören hepimiz potansiyel  yolsuzluktan suçlu olduğumuzu anlatıyor.

Hazır yolsuzlukla ilgili gündemimiz varken sevgili öğretmenlerimiz öğrencilerine kopyanın nasıl bir hırsızlık olduğun anlatsalar...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder