22 Eylül 2016 Perşembe

Sadegül Abla

Sadegül Abla merdiven yıkayıcısı. Nerede oturduğunu bilmem, haftada bir kez gelir bir kova su alır dört katlı apartmanımızın merdivenlerini yıkar. Çoğunlukla bir kovayı suyu benden alır. Kovasını doldururken içeri buyur ederim. İçeri girmez miydiniz diye kapımı açtığımda şaşırır, eline beline koyar beni baştan aşağı süzerdi. Bir süre geçtikten sonra ;"yok anam,(bacım,gızım,...) işim gücüm var diyerek teklifimi geri çevirirdi, sonradan öğrendim ki içeri girmemesinin nedenlerinden biri de her geleni koklamaya çalışan pıtpıt'ın varlığıymış. Sadegül Abla çok titiz, itli, enikli evleri pis bulurmuş, ne oturur ne de bir şey yermiş (bu arada pıtpıt köpeğe benzeyecek kadar irileşti).
Olur olmaz vakitlerde elinde kovası ile kapımda belirir, içeriyi hiç süzmez, sadece yüzüme bakardı. Yüzüme böyle doğrudan bakan ile az mı karşılaştığımdan yoksa çok mu yalnızlaştığımdan bilmem Sadegül Abla içeri girsin, kahve içsin, çay içsin,  elma hoşafı içsin, dut şurubu içsin istiyorum, içerken  kapı aralığından baktığı gibi yüzüme baksın istiyorum.
Geçen aylardan bir günün sabahında Sadegül Abla evime misafir olmak zorunda kaldı, sabahın erken saatlerinde sular kesilmiş, okula , işe gidenler yüzüne vuracak su bulamayarak evden çıkmıştı. Sadegül Abla'nın kovası boş kaldı, birlikte suların gelmesini bekledik.
Kediyi balkona attım, kahvenin yanında elma hoşafını sonra dut şurubunu çıkarttım, her bardağı ikişer, üçer kez sildim, kedi kılı yapışmış olmasından korkarak.
-Yini moda çıktı, buralarda evin içinde it, enik beslenmezdi, dışarıdan gelenlerin işi bu, gızım sen nirelisin...
-Bir bakır ( kova)  su ile apartman merdiveni temizlenir miymiş, eskiden bakır bakır suları boşaltırdım yukarıdan aşağıya, köpürte köpürte...Şimdi bir bakır suyun içine sok paspası sil, haybeden iş, böyle temizlik mi olur pislik, mundar....Yüzünü ekşite ekşite kahvesini içti, elma hoşafını ardından dut pekmezini içince yüzü açıldı. Gızım sen nirelisin....
Sırtında örgü yeleği, şalvarının paçalarını çoraplarının içine sokmuş, penyesinin kollarını sıyırmış, işine hazır vaziyette iken koyu bir sohbete dalıyoruz.
Sadegül Abla'nın varı yoğu bir oğlu, oğlundan başka bir şey konuşmuyor, her lafın başı, ortası, sonu mutlaka oğlu.
- Bir elimde oğlum bir elimde bakırım, böyle geçti ömrüm, gızım benim.
-Köpük köpük merdivenleri yıkadığım zamanların birinde düştüm de belimi kırdım, buncacık oğlum başımdan ayrılmadı, bir bardak suyumu eksik etmedi, bacım benim.
-Çok okurdu, okumayı nerden sevdi bilemedim,  benden başkasını gördüğü yok idi.
-Gecen, gündüzün çalışırdı, bi arkadaşı,bi gezmesi yok idi.
-Büyük okulları kazandı, hepsini birincilikle bitirdi büyük adam olacak diye içerime ahan bu bakırlar dolusu  sular serpildi.
- Sınavlara girmiş, hepsini kazanmış , sözlüde bırakmışlar.
 
-Adamı olanı alıyorlarmış diye duydum, adam kimdi, nerede idi bulayım diye yandım, kavruldum.
-Benim bir adamım var, af edersin  yanında ağzımı bozmak istemem hanım gızım, dışarıdan gören adamların şahı der, giyinir kuşanır , nerde sürttüğü belli değil, evin yolunu ayda yılda bir cebi boşalınca bulur. Adam değil ama ne idersin, babası, erkek...
-Beş yıl geçti gitti bacım, benim oğlum benden başkasının elini  öpmez ,  benden başka kim onun elinden tutacak ,hep içim yanar, oğluma  , adam bulamadım, beş yıldır merdivene gittiğim her evin açılan kapısının ardında mıydı bu adam diye iç geçirdim.
Sular geldi, Sadegül Abla hemen yerinden kalktı, bakırını eline alıp ,çıkıp gitti.

9 yorum:

 1. İşte bir hayat hikayesi Sadegül abla gibi çok adamsız ama adam gibi adamlar var. Çok yazık çok...
  Şans inşallah onların da yüzüne güler en kısa zamanda...

  YanıtlaSil
 2. Ne güzel anlattın yine, böyle çalışkan fedakar kadınların eşleri hep mi tembel ve sorumsuz olur :(

  YanıtlaSil
 3. sait faik gibi anlatıyorsun...

  YanıtlaSil
 4. aişe hayat veren demek. hayat veriyorsun.

  YanıtlaSil
 5. Tez vakitte bir kitabın çıksın Ayşe.

  Gazel Vakti

  YanıtlaSil
 6. Çok güzel yazıyorsun.
  Yazmaya devam et ki, yalnızlığın da bitsin.

  YanıtlaSil
 7. ben buraların hep sonunu seviyorum. bir anda bitiyor, ne olduğunu anlamadan.

  YanıtlaSil
 8. Sen ne kadar özel bir insansın ayşe.

  YanıtlaSil